Tervezés
Az öntözőrendszer telepítése, kivitelezése összetett folyamat. A kert adottságain kívül az öntözendő növény típusát és a vízforrás adatait is figyelembe kell venni. Ezek tudatában lehet tervet, majd a terv alapján anyaglistát, árajánlatot készíteni. Előzetes felmérés és terv készítése nélkül sajnos nem lehet pontos árajánlatot készíteni.
Terv készítése előtt szükséges, hogy a vízforrás adataival és az öntözendő növény/ kert adottságaival tisztában legyünk. A vízforrással kapcsolatban fontos tudni, hogy közműről, kútról vagy ciszternáról szeretnénk locsolni és, hogy ennek a víznek milyen a nyomása, vízhozama. Mekkora a kert, a kerten belül hol lehet, hol nem lehet öntözni, milyen a kert fekvése, hol lesz ágyás/gyep, milyen növények lesznek. A vezérlő egység és a szelepdoboz helyét is ilyenkor szükséges megbeszélni. A kert nagyságától függően kb. 1-2 óra lehet egy családi ház kertjének az alapos felmérése.
Karbantartás
Az öntözőrendszer karbantartása során megkülönböztetünk állandó és időszakos munkákat.
Állandó karbantartási munkák a tavaszi rendszer indítás és az ősz végi téliesítés. Tavaszi rendszerindítás során az előző szezonban víztelenített locsolórendszert nyomás alá helyezzük, beüzemeljük és leellenőrizzük, hogy a rendszer megfelelően működik e. Átnézzük a szórófejek, fúvókák, csepegetető csővek, vezérlő, érzékelők működését és kitisztítjuk a szűrőt. Téli víztelenítésnél a fagyok beállta előtt eltávolítjuk a vizet a rendszerből kompresszor segítségével. Így a fagyott víz nem tehet kárt a szórófejekben, szelepekben, csapokban.
Időszakos munka a vezérlő évszakhoz való beállítása illetve a szűrő időnkénti tisztítása/cseréje ,de ezekre nem minden esetben van szükség. A vezérlő beállítás szinte teljesen elhagyható, ha olyan érzékelő van beépítve, ami a környezeti tényezők változásával együtt szabályozza az öntözés időtartamát. A szűrő évközben való tisztítása elsősorban akkor fontos, ha az öntözésre használt vízben előfordul lebegő szennyeződés. Ilyenkor akár heti rendszereséggel is szükséges ezt elvégezni.
Javítás/átalakítás
Egy jól megépített öntözőrendszer élettartama több mint 10 év is lehet, ha megfelelően karban van tartva. Utána a rendszer egyes elemei elhasználódhatnak, vízkövesedhetnek. Előfordulhat, hogy a növények mérete vagy a kert átalakítása miatt a rendszert is át kell alakítani, esetleg plusz szórófejeket kell beépíteni. Persze csőtörés, rosszul működő szelep vagy szivárgó szórófej bármikor problémát okozhat, de ezeket a hibákat azonnal tudjuk orvosolni a sérült alkatrész javításával vagy cseréjével.